

Počelo je kao zadatak na faksu - izradite poslovni plan za svoju biznis ideju. Budući da sam studirala agronomiju i želja mi je uvijek bila proizvoditi nešto u našoj predivnoj zemlji, ideja je krenula u tom smijeru. Bila sam ambiciozna, sretna, puna zanosa za budućnost i zaljubljena u jednog Dalmatinca. Kako sam često odlazila u njego rodni Omiš upoznala sam mnoge zanimljive ljude i njihovu tradiciju, a kad nam je jedna stara učiteljica poklonila malo ušećerenih badem nismo mogli prestat jest. Zamolili smo je da nam napravi još, ali tko god je bio s nama razvio je slatku ovisnost i nikako nismo imali dovoljno. Jednu sam je večer pitala da me nauči i to je bilo baš kao u "ona dobra stara vremena" kad su još susjedi izmjenjivali recepte i kuhinja je bila puna malih papirića s bilješkama. Tu svoju bilješku s tajnama kako napraviti savršene badem još uvijek čuvam, a danas ih pečem za tisuće ljudi koji već jesu i tisuće onih koji će tek probati ovu divnu slasticu.
Dok sam istraživala ovaj tako dobar, a tako jednostavan slatkiš saznala sam da njegova tradicija seže puno dalje nego što bi mogla i pomisliti. Naime, Rimljani su prvi počeli poklanjati ušećerene bademe na vjenčanjima. Dijelili bi po pet badema, a svaki od njih prestavljao je komadić sretnog braka: zdravlje, sreću, plodnost, bogatsvo i dugovječnot. A ljubav? - E ne znam, valjda su Rimljani znali nešto što mi danas ne znamo.
Pa kada su već oni postavili tu tradiciju, zašto je mi ne bi nastavili i u ova moderna vremena. Izabrala sam nekoliko pakiranja, naučila dizajnirati naljepnice i uz par fotki s mobitela otvorila instagram profil. Prijatlji su me podržali, a broj pratitelja je polako rastao. Napokon, počele su stizati i narudžbe, sve više i više njih. Danas ne bi uspijevala odgovoriti na sve vaše narudžbe da nema mame koja je uvijek spremna uskočiti s pečenjem i pakiranjem, ali ponajviše da mi kaže "Mala ne izmišljaj, nećemo odustati!". Naravno, bilo je tu puno uspona i padova, sto puta sam rekla da mi je preteško i ne želim više, ali ona mi je uvijek držala leđa i davala snagu za dalje.
Naziv Ilir izabrala sam zbog simbolike snage i tradicije, a nadam se da će jednog dana brend uključivati i druge poljoprivredne proizvode koji su već dugo u tradiciji našeg naroda, kao što su suhe smokve ili arancini. Ljubav prema domovini pokušala sam prikazati i kroz logo koji jednostavnim dizajnom odaje podrijetlo proizvoda.